Junkers Ju 87

Ju 87
Formace Ju 87D od SG 3 nad Jugoslávií v říjnu 1943
Formace Ju 87D od SG 3 nad Jugoslávií v říjnu 1943
Určenístřemhlavý bombardér
VýrobceJunkers
ŠéfkonstruktérHermann Pohlmann
První let17. září 1935
Zařazeno1937
Vyřazeno1945
Charaktervyřazen
UživatelLuftwaffe
Regia Aeronautica
Rumunské letectvo
Bulharské letectvo
Výroba1936 - 1944
Vyrobeno kusů5 752 ks
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Junkers Ju 87 Stuka (štuka, z německého das Sturzkampfflugzeug) byl střemhlavý bombardér a bitevní letoun. Navržený byl Hermannem Pohlmannem a poprvé vzlétl v roce 1935. Ju 87 prodělal bojový debut v roce 1937 u Luftwaffe v rámci legie Condor během španělské občanské války a za druhé světové války sloužil v řadách Osy.

Letoun byl snadno rozeznatelný díky křídlům ve tvaru W a pevnému nezatahovacímu podvozku, na jehož kapotáž na náběžných hranách byly namontovány sirény Jericho-Trompete, které se staly propagandistickým symbolem německých vzdušných sil a vítězství během blitzkriegu v letech 1939–1942. Jeho konstrukce představila několik inovací, včetně automatických aerodynamických brzd pod oběma křídly, které zajistily, že se letoun dostane ze střemhlavého útoku, i když pilot bude mít v důsledku přetížení "zatemněno".

Na začátku války Ju 87 zaznamenal v přímé letecké podpoře a protilodním útokům značný úspěch, např. při leteckých útocích během invaze do Polska v září 1939. Štuky také hrály zásadní roli v rychlém dobytí Norska, Nizozemska, Belgie a Francie v roce 1940. Byly přesné a velmi účinné proti pozemním cílům, ale zranitelné vůči stíhacím letounům jako mnoho jiných střemhlavých bombardérů té doby. Během bitvy o Británii se na plno projevila nedostatečná manévrovatelnost, rychlost a obranná výzbroj, takže vyžadovaly silný stíhací doprovod.

Po bitvě o Británii byly Štuky nasazeny v balkánském tažení, v severní Africe, Středomoří a také na východní frontě, kde byly používány k celkové podpoře pozemních vojsk, jako účinné specializované protitankové a protilodní letouny. Jakmile Luftwaffe ztratila vzdušnou převahu, stala se Štuka snadným cílem nepřátelských stíhacích letadel. Vyráběna byla až do roku 1944, dokud se neobjevila lepší náhrada. Do roku 1945 ji z velké části nahradily bitevní verze letounu Focke-Wulf Fw 190, ale Štuky zůstaly ve službě až do konce války.

Odhaduje se, že mezi 1936 a srpnem 1944 bylo postaveno asi 5800 ks Ju 87 všech verzí.

Nejúspěšnějším pilotem byl Hans-Ulrich Rudel, který byl zároveň nejvíce vyznamenaným německým vojákem druhé světové války.


© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search